تبلیغات
به «خوات آنلاین» انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات خوش آمدید.جهت دسترسی آسان وسریع به مطالب وبلاگ،لطفابه موضوعات مطالب مراجعه نمایید.... امید است که بانظرات سازنده تان مارا درجهت بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید...... سربلند وپیروز باشید خوات آنلاین

خوات آنلاین
انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات 
نظر سنجی
هدفمند کردن یارانه ها در زندگی مهاجرین افغانستان در ایران


لینک های مفید

خوات آنلاینخوات دانلود


برچی کده


روزنه امید

ناآشنایان دل آشناوب نوشت حسین بخش رمضانی


خوات معاصر
چت باکس


دیدن سایت

برای مشاهده کانال خوات آنلاین کلیک کنید

خوات دانلود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

پایگاه شخصی دکترمحمدشفق خواتی

وبسایت فرهاد اکبر

روزنامه آسیا تایمز

شبکه اطلاع رسانی افغانستان

خانه ثمر،خانه دانشجویان وفرهنگیان افغانستان

وبسایت هواداران طاهر خاوری

مجمع فرهنگی نور

وبنوشت محمدرضا محمدی

گفت و گو با «ماریکو یاگی» نماینده نیکو در تهران  

امروزه در جهان کشورهای مدعی تمدنسازی و تاثیرگذاری بر ملتها، پای خود را فراتر از مرزهای داخلی و منطقهای میگذارند.  ژاپن که هیچ مرزی با افغانستان ندارد اما این کشور را دروازه تاثیرگذاری بر منطقه میداند و احتمالا فهمیده است که وضعیت فعلی تا ابد ادامه نخواهد یافت.  حضور و فعالیت 35 ساله سازمان مردم نهاد ژاپنی نیکو در ایران مؤید این مسئله است که موضوع پناهندگان یک مسئولیت فراملی و مختص به تمام جهان است و باید از ظرفیتهای بشردوستانه همهکشورها استفاده کرد؛ در عین حال نباید از تاثیرات فرهنگی اینگونه فعالیتها غافل شد.  برای آشنایی بیشتر با فعالیتهای سازمان مردم نهاد نیکو سراغ نماینده این سازمان در تهران رفتیم، «ماریکو یاگی» با نام اسلامی مریم تازه مسلمانی است که حدود یک سال و نیم در ایران فعالیت میکند. زمانی که به محل دفترشان میرویم، هرگز از ورودی خلوت و سوت و کور ساختمان نمیتوان حدس زد که در راهروی ورودی یک مجموعه خیریه ژاپنی حضور داریم، اما حضور بیشمار مهاجران و پناهندگان در داخل ساختمان برخلاف تصور اولیهمان است. گفت وگوی ما با خانم ماریکویاگی، نماینده سازمان نیکو در ایران که به گفته خودش دکترای تخصصی در زمینه مطالعات بازگشت کنندگان جنگ دارد را در ادامه بخوانید.چه چیزی باعث شد که شما به عنوان یک زن ژاپنی به ایران بیایید و در زمینه کمک های  بشردوستان برای پناهندگان افغان فعالیت کنید؟

از وقتی دوازده ساله بودم چیزهای زیادی در مورد جنگ میشنیدم و همان زمان دوست داشتم که در کارهای بشردوستانه شرکت کنم؛ تصمیم داشتم در آینده چنین مسیری را طی کنم و جلوی انسانها را بگیرم که این قدر به یکدیگر آسیب نزنند، بنابراین لیسانس حقوق بینالملل را از انگلستان گرفتم اما بعد به این نتیجه رسیدم که برای کمک واقعی این مدرک فایدهای ندارد، لذا برای مقطع دکترا، رشته مطالعات بازگشتکنندگان جنگ را در نیویورک انتخاب کردم. همزمان بر روی جنگهای خاورمیانه خیلی تمرکز داشتم و تصور میکردم اگر بین این مردم باشم، آن ها مرا قبول نمیکنند چون یک بوداییام و با مسلمانان از لحاظ فرهنگی و زبانی تفاوت دارم. این نگرانیها ادامه داشت تا با همسر ایرانیام آشنا شدم و از آن موقع شروع کردم به فارسی یادگرفتن چرا که فارسی و دری به هم خیلی نزدیکاند و بعد مسلمان شدم. در همین راستا تلاش میکردم به پناهندگان کمک کنم، بعد به سازمان نیکو درخواست دادم و الان هم در تهران مشغول به کارم. 

بقیه رادرادامه مطلب بخوانید...

 

سازمان نیکو چه فعالیتهایی در زمینه پناهندگان در جهان به ویژه ایران دارد؟

نیکو سازمانی غیر دولتی و ژاپنی است که در سال 1979 میلادی یا 1358 شمسی در شهر توکیو تاسیس شد.نیکو در هرکشوری پروژههای متفاوتی دارد اما در ایران منحصر میشود به پناهندگان افغان چراکه تعداد زیادی از آنها در ایران هستند.این سازمان خدمات مختلفی در حمایت از مهاجران برای بازگشت داوطلبانه به میهن، از ابتداییترین مرحله، یعنی شناسایی تواناییها، هدفهای شغلی مهاجران و راهنماییها و مشاورههای لازم برای دستیابی به اهداف تا برگزاری دورههای آموزشی و سمینارهای کاربردی و تلاش برای کاریابی کارآموزان در افغانستان انجام میدهد.برای نیکو همان اندازه که تشویق و کمک به بازگشت داوطلبانه پناهندگان مهم است، کمکهای بشردوستانه در افغانستان برای برقراری صلح و بازسازی این کشور هم اهمیت دارد.سال 2002 نیکو پروژههای گستردهای را در استان هرات شروع کرد اما به دلیل جنگهای داخلی و ناامنی ترجیح داد در مشهد به فعالیت بپردازد، لذا از ده سال پیش این پروژهها در دفتر مشهد اداره میشده و نتایج خوبی هم در بازگشت مهاجران داشتهاست. در مشهد دو شعبه اصلی داشتیم، یکی مربوط به امور بازگشت پناهندگان که اطلاعات لازم را به پناهندگان ارائه میکرد و شعبه دیگر به بازسازی مدارس در افغانستان کمک یا زمینه سوادآموزی برای زنان بیسواد در هرات را مهیا میکرد، همانطور که گفتم این شعبه مستقیم با افغانستان در تماس بود؛ درنهایت از سال گذشته دفتر اصلی را به تهران منتقل کردیم.

در مشهد چه فعالیتهایی برای پناهندگان داشتید؟

پروژههای آموزش فنی وحرفهای نیکو در مشهد، از سال 2003 تا 2012 برگزار شد، در آن مهارتهای پایهای شغلی مانند کامپیوتر، انگلیسی، مهارتهای نویسندگی، مبانی گرافیک، حسابداری، شبکه و بازاریابی به پناهندگان افغان و نوجوانان محروم آموزش داده و پس از آن  برای کاریابی کارآموزان در بازار کار افغانستان و ایران تلاشهایی کردیم.در این دورهها بیش از 3500 دانش آموز بالای 18 سال دانش و حرفهای برای درآمدزایی و ادامه بهتر زندگی آموختند.  با توجه به فعالیت ده ساله بنیاد نیکو به ویژه در مشهد، در زمینه پناهندگان افغان مهمترین تجربیاتی که کسب کردید چه بوده؟ به طور کل ایدهاولیه و چشماندازی که برای کارمان تصور کردیم این بود که افغانستان برای خودش آیندهای داشته باشد، از نظر ما اینکه پناهندهها صرفاً به کشور خودشان بازگردند مهم نبود؛ کار بازسازی در افغانستان به خودی خود در حال انجام است و سازمان نیکو نمیخواست همان کار را بکند بلکه میخواست افراد را آموزش بدهد تا با علم کامل برگردند، معتقدیم اگر هر مهاجر افغان بتواند آینده خودش را بسازد، آینده کشور افغانستان هم ساخته میشود.با این حال وقتی من به ایران آمدم، دفتر تهران تاسیس شده بود و قبل از آن تجربه حضور در مشهد را ندارم.  در سایر کشورها چه فعالیتی میکنید؟

در کشورهای مالاوی و فلسطین از فعالیتهای کشاورزی حمایت میکنیم، در اردن هم به پناهندگان عراق و سوریه کمک میکنیم تا آسیبهای روانیشان ناشی از جنگ بهبود پیدا کند. البته چون در مالاوی آمار مرگ و میر زنان باردار بالاست، سعی میکنیم به مادران باردار آگاهی بدهیم تا چگونه فرزندانشان را سالم به دنیا بیاورند و مراقبتهای لازم دوران بارداری را داشته باشند. در پاکستان نیز پروژههای تصفیه آب برای آبیاری گیاهان، آموزش و مشاوره برای بهرهبرداری از زمین و تولید محصولات باکیفیت را داریم. علاوه بر این در کشور ژاپن هم دفتر ویژهای داریم که در آن به آسیب دیدگان سونامی کمک میشود یا در فیلیپین به خاطر حادثه طوفان تیم ویژهای فعالیت میکند. 

پناهندگان افغان چگونه از فعالیتهای سازمان نیکو اطلاع پیدا میکنند؟

اولین قدمی که در تهران برداشتیم این بود که به ورامین و پاکدشت رفتیم و با تمام پناهندگان حرف زدیم، خودمان را معرفی کردیم و از آنها خواستیم ما را به بقیه هم معرفی کنند. علاوه بر این پس از یک سال فعالیت، دایره روابطمان با دولت ایران هم بیشتر شدهاست، با سفارت افغانستان هم ارتباط برقرار کردیم و آنها هم تبلیغ میکنند تا بقیه از فعالیتهای ما خبردار شوند و بدانند چنین سازمانی به پناهندگان کمک میکند. ما یک سری دورههای بهورزی داریم که دانشآموختگان آن برای کارآموزی به خانههای بهداشت و کلینیکها میروند، از همین طریق میتوانیم با این خانههای بهداشت و کلینیکها تعامل داشته باشیم که به تبلیغ ما کمک کنند. علاوه بر اینها خیلی از کسانی که قبلاً با ما ارتباط داشتند به دوستان و آشنایانشان خبر دادهاند و این هم خودش یک نوع تبلیغ است.  مخاطب فعالیتهای سازمان نیکو در تهران چه قشری از پناهندگان افغان است؟یک رده سنی خاص بین 18 تا 35 سال مخاطبین ما هستند و کسانی را میپذیریم که مدرک قانونی اقامت داشتهباشند، آنها زمانی که به ما مراجعه میکنند ابتدا کارت شناسایی پاسپورت یا ویزایشان را بررسی میکنیم.  بودجه فعالیتهایی که گفتید از کجا تامین میشود؟ما بودجههای مختلفی داریم و برای هر پروژه باید بودجهای درخواست کنیم؛ برای همین گاهی دولت ژاپن، گاهی هم سازمان ملل به ما کمک میکنند، اما بودجه ما در ایران عمدتاً به طور اختصاصی از ژاپن تامین میشود.از خود مهاجران هم هزینهای میگیریم که حدودا 20 هزار تومان است، این هزینه هم برای آن است که آنها نسبت به کلاسها احساس مسئولیت کنند چون اگر رایگان باشد شاید تصور کنند هر وقت دلشان بخواهد میتوانند کلاسها را رها کنند؛ با این حال بودجهای که دولت ژاپن میدهد، برای ما کفایت میکند و این رقمی که از مراجعین میگیریم برای خودشان هزینه میشود.  آیا ارتباطتان با پناهندگانی که به افغانستان باز میگردند، ادامه دارد؟بله ارتباط داریم اما بیشتر بستگی به افراد دارد، بعضیها رابطه شان را با سازمان حفظ میکنند مثلاً یکی از کارآموزان در دفتر ما دوره دیده و حتی مشغول به کار شده بود و الان در یک موسسه خیریه در هرات کار میکند، دو ماه پیش از وی خواستیم که به سمینارهای ما بیاید و تجربههای خودش را در اختیار سایرین قرار بدهد، این انتقال تجربیات به بازگشت بقیه کمک میکند. در آینده میخواهیم در دفتر تهران روی این مسئله بیشتر کار کنیم که بچهها همان طور که این جا دوره میبینند اگر به افغانستان برگشتند، رابطهشان را حفظ کنند و به دیگران از نحوه استقرار و فعالیتهایشان بگویند.

  با سایر سازمانهای دولتی و خصوصی در زمینه پناهندگان چه همکاریهایی دارید؟

 آیا اداراتی مثل اداره کل اتباع یا کمیساریای عالی پناهندگان کمک مالی به شما میکنند؟در حال حاضر هیچ گونه پشتیبانی مالی از جانب این سازمانها دریافت نمیکنیم اما برای اینکه به هدف اصلی خودمان یعنی کمک به پناهندگان برسیم تا آنها با آگاهی و علم کامل برای ساختن آینده کشورشان برگردند، روابط زیادی با سازمانهای مرتبط داریم. همچنین با یک سری NGO داخل ایران که برای پناهندگان کار میکنند ارتباط داریم و معتقدیم اگر هر کدام کار پراکنده بکنیم، نمیتوانیم تاثیر خوبی بر موضوع پناهندگان بگذاریم. لذا سعی میکنیم رابطههای خوب و محکمتری داشته باشیم. علاوه بر این ما تلاش داریم رابطهمان را با  تمام خیریههای داخل خود افغانستان هم محکم کنیم، تا بچههایی که پیش ما آموزش میبینند و به افغانستان برمیگردند، آنجا به حال خود رها نشوند بلکه در افغانستان هم کسی باشد که به آنها کمک کند. در آینده میخواهیم درخواستی به کمیساریا بزنیم تا در زمینه فعالیتهای سازمان نیکو کمک  مالی کنند.

 آموزشهایی که به پناهندگان میدهید عمدتاً از جنس فرهنگی و اجتماعی است یا به سمت تربیت نیروی متخصص کار که در آینده برای افغانستان مفید باشند، رفتید؟

مهارتهایی که آموزش میدهیم فرهنگی اجتماعی نیستند بلکه همان مهارتهای فنی و مطابق با بازار کار افغانستان است. مسلماً سراغ مهارت های زمان بر نمیرویم و روی مهارتهای فنی تمرکز میکنیم که افراد زود یاد بگیرند و در نتیجه زودتر هم به افغانستان بازگردند؛ مثل IT و زبان انگلیسی که هر جامعهای به آن نیاز دارد.کسانی که این جا کار میکنند همیشه آرزو دارند که بتوانند به پناهندگان کمک کنند تا آنها مبتنی بر ظرفیت، خواستهها و علایق واقعیشان آینده خود را بسازند.  چه میزان از پناهندگان افغان تاکنون در برنامههای شما شرکت داشته اند و چه تعداد از آنها به افغانستان بازگشتاند؟تا سال گذشته 900 نفر را ثبت نام کردیم که حدود 300 نفر در کلاسها حاضر شدند، هفته اخیر هم 600 نفر ثبت نام جدید داشتیم؛ برای همین مشخص نیست که چه تعداد در کلاسهایمان تاکنون شرکت کردهاند اما احتمال میدهیم به بیش از 1000 نفر برسند. در مورد بازگشتشان اطلاع خاصی نداریم چون ما هیچ اجباری برای بازگشت نداریم.  از آن جائی که نیکو یک سازمان ژاپنی است،آیا سعی کردهاید که دانشآموزان را با فرهنگ ژاپن هم آشنا کنید؟ما اصلا نیازی نمیبینیم که از کشورخودمان صحبتی بکنیم یا آموزش خاصی در مورد فرهنگش بدهیم، چون مهمترین مسئله برای ما ارائه اطلاعات در مورد افغانستان است، خیلی از مخاطبین ما در ایران به دنیا آمدهاند و هیچ چیزی در مورد کشور افغانستان نمیدانند؛ ترجیح میدهیم اطلاعاتی که ارائه میشود، بیشتر در مورد کشورخودشان باشد


طبقه بندی: اخبار مهاجرین،
برچسب ها: کمک زاپن به افغانها، بنیاد خیریه نیکو، افغانهای ایران،
[ دوشنبه 27 بهمن 1393 ] [ 12:51 ق.ظ ] [ عبدالرزاق محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همگی باهم برای افغانستانی آباد،آزادومستقل تلاش کنیم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
این صفحه را به اشتراک بگذارید
ابزار تلگرام
تماس با ما
شهر مجازی قرآن كریم خطاطی نستعلیق آنلاین

دانلود آهنگ جدید
Online User