تبلیغات
به «خوات آنلاین» انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات خوش آمدید.جهت دسترسی آسان وسریع به مطالب وبلاگ،لطفابه موضوعات مطالب مراجعه نمایید.... امید است که بانظرات سازنده تان مارا درجهت بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید...... سربلند وپیروز باشید خوات آنلاین

خوات آنلاین
انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات 
نظر سنجی
هدفمند کردن یارانه ها در زندگی مهاجرین افغانستان در ایران


لینک های مفید

خوات آنلاینخوات دانلود


برچی کده


روزنه امید

ناآشنایان دل آشناوب نوشت حسین بخش رمضانی


خوات معاصر
چت باکس


دیدن سایت

برای مشاهده کانال خوات آنلاین کلیک کنید

خوات دانلود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

پایگاه شخصی دکترمحمدشفق خواتی

وبسایت فرهاد اکبر

روزنامه آسیا تایمز

شبکه اطلاع رسانی افغانستان

خانه ثمر،خانه دانشجویان وفرهنگیان افغانستان

وبسایت هواداران طاهر خاوری

مجمع فرهنگی نور

وبنوشت محمدرضا محمدی

برای تبیین دورنمای سیاست خارجی و مناسبات دیپلماتیک افغانستان با کشورهای همسایه، قدرت های منطقه و رقبای شرق و غرب می بایست به اهداف مشترک، منافع مشترک، مواضع مشترک یا برنامه های متداخل یا متناقض دوجانبه نگاهی تامل گرایانه داشت.

افغانستان و ایران گذشته از کیلومترها مرز مشترک، زبان مشترک، دین مشترک و اشتراکات فرهنگی و تاریخی، دو ملیت با چشم اندازی تقریبا یکسان از دایره اهداف و منافع ملی و مواضع سیاسی هستند که تناقض و تداخل برنامه ها در تهران کابل کمتر به چشم می خورد.

نظر به آنچه که از تیرگی یا تبلور روابط سیاست خارجی در سطح منطقه و جهان در حکومتداری دوازده ساله حامد کرزی بدست می آید؛ اشرف غنی با دور شدن از برخی قدرتهای منطقه و نزدیک شدن به دیگر کشورهای مغفول مانده در دهه گذشته قصد ترمیم و بهبود مواضع کابل را دارد.

ایران از منظر افغانستان مقصد و مبدأی توامان برای کالاهای ترانزیتی، بازرگانان دوجانبه، مهاجران و شهروندان مقیم در دو کشور و با بیشمار توافقنامه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی هستند که تاکنون در ردیف سفرهای اشرف غنی قرار نگرفته است.

محمد جواد ظریف درحالی وارد کابل شده و مورد استقبال سران قرار گرفت که بسیاری از کارشناسان مسایل خاورمیانه و افغانستان منتظر سفر قریب الوقوع حکومت جدید به نهاد ریاست جمهوری در تهران بودند.

تنش های پیشین تهران کابل بر سر مهاجرین افغانستانی غیر قانونی و مشکلات نشات گرفته از آن، انتقال آب هیرمند از طریق سد دوستی، قاچاق مواد مخدر از مرز دوغارون و نیز انعقاد پیمان امنیتی با واشنگتن می تواند در دیدار ها و مذاکرات حکومت جدید ایران و افغانستان حل و فصل گردد یا بالعکس دامن زده شود.

اشرف غنی چندی قبل مواد مخدر و تروریسم را نه تنها باری بر دوش افغانستان که نیازمند حمایت و توجه کشورهای همسایه خوانده بود ولی جهت گیری های حکومت وحدت ملی نموداری متفاوت از این را می نمایاند. پر رنگ شدن نقش عربستان و ترکیه بجای ایران و پاکستان تیغ دولبه ای است که با کوچکترین اهمال یا غفلت اشرف غنی می تواند افغانستان را عرصه تاخت و تاز جنگ های نیابتی قدرت های رقیب سازد.

هرچند گوشه و کنایه های اشرف غنی به ایران را نمی توان نادیده گرفت اما ناآگاهی و عدم اطلاع وی در مقام ریاست جمهوری از روابط حسنه تهران کابل علیرغم حضور محسوس واشنگتن در قلب آسیا نشات گرفته از غرض ورزی های همان مگسان جمع شده گرد شیرینی ارگ می باشد که درصورت عدم رسیدگی به موقع دوستان و دشمنان افغانستان را در یک طیف قرار می دهد.
منبع:شبکه اطلاع رسانی افغانستانطبقه بندی: آخرین اخبار،
برچسب ها: ایران وامریکادرافغانستان، مناسبات تهران کابل،
[ یکشنبه 5 بهمن 1393 ] [ 06:20 ب.ظ ] [ عبدالرزاق محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همگی باهم برای افغانستانی آباد،آزادومستقل تلاش کنیم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
این صفحه را به اشتراک بگذارید
ابزار تلگرام
تماس با ما
شهر مجازی قرآن كریم خطاطی نستعلیق آنلاین
Online User