تبلیغات
به «خوات آنلاین» انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات خوش آمدید.جهت دسترسی آسان وسریع به مطالب وبلاگ،لطفابه موضوعات مطالب مراجعه نمایید.در صورت گفتگوی آنلاین با مدیر *خوات آنلاین* از ابزارکی که درکنار صفحه و درسمت راست گذاشته شده استفاده نمایید... امید است که بانظرات سازنده تان مارا درجهت بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید...... سربلند وپیروز باشید خوات آنلاین

خوات آنلاین
انجمن وبلاگ نویسان جوان خوات 
نظر سنجی
هدفمند کردن یارانه ها در زندگی مهاجرین افغانستان در ایران


لینک های مفید

خوات آنلاینخوات دانلود


برچی کده


روزنه امید

ناآشنایان دل آشناوب نوشت حسین بخش رمضانی


خوات معاصر
چت باکس


دیدن سایت

برای مشاهده کانال خوات آنلاین کلیک کنید

خوات دانلود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

پایگاه شخصی دکترمحمدشفق خواتی

وبسایت فرهاد اکبر

روزنامه آسیا تایمز

شبکه اطلاع رسانی افغانستان

خانه ثمر،خانه دانشجویان وفرهنگیان افغانستان

وبسایت هواداران طاهر خاوری

مجمع فرهنگی نور

وبنوشت محمدرضا محمدیبه گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapaer)، شواهد نشان می دهد که برخی از رسانه ها نقش بسزایی در تامین اهداف و خواسته های کشورهای غربی به خصوص آمریکا در کشور ما دارند.

قدرت پنهان رسانه در عرصه های اجتماعی و سیاسی بر هیچ کس پوشیده نیست و نمی توان نقش و سهم آن را در تعیین برخی موارد انکار کرد. هرچند به میزان قدرت و ضعف برنامه های خود، بر ذهن مخاطبان بیشتر یا کمتر تاثیرپذیری دارند و می توانند سازندگی یا تخریب زیاد و اندک داشته باشند.

این موضوع درباره رسانه های افغانستان به خصوص رسانه تصویری تلویزیون، مستثنی نیست و متاسفانه برخی تلویزیون های کشور ما نیز مانند برخی ادارات و نهادها تحت اختیار غربی ها قرار گرفته است. آمریکاییها و حتی بعضی مقامات تراز اول افغانستان با درک میزان تاثیر گذاری تلویزیون بر روی افکار مردم، کنترل این رسانه ها را به دست گرفته اند و طوری برنامه ریزی می کنند که همان خواسته و مقصود آنها در ذهن مخاطبانشان نقش ببندد.

روشن و واضح است که همین رسانه ها می توانند معادلات جنگ و صلح را دستخوش تغییر کنند، ناامنی ها را کاهش داده یا بر آن بیفزایند،‌ به تقویت یک طرف و تضعیف جانب مقابل منجر گردند.

به طور مثال اگر حمله انتحاری در گوشه ای از کشور انجام شود، این رسانه ها با پخش مداوم آن ضمن معطوف کردن ذهن مردم، به مخالفین مسلح جرات بیشتر می بخشند تا دوباره به انجام چنین اعمالی مبادرت بورزند. ولی اگر تعداد کثیری از تروریستان دستگیر شوند، کمتر رسانه ای به خود زحمت می دهد تا آن را به نشر برساند که همین عمل بر روحیه نیروهای امنیتی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

هرچند باید متذکر شد به لطف برخی عالی جنابان (از جمله وزیر محترم اطلاعات و فرهنگ)، هیچ کس نمی تواند منکر آزادی بیان در رسانه ها شود، ولی انصاف مطلب این است که برخی رسانه ها برای آن ایجاد شده اند که تریبونی باشند به نفع گروهی خاص، تا خواسته ها و مقاصد آنها را تبلیغ و ترویج نمایند.

در این اواخر نیز که رسانه‌های مذکور تلاش می کنند یک تصویر تاریك از سقوط حكومت بعد از سال 2014 ارایه نمایند و به مردم اینگونه القاء کنند که بعد از خروج نظامیان خارجی، افغانستان شاهد ناامنی و بی ثباتی سیاسی و امنیتی خواهد بود. دقیقا همان خواسته ای که غربیها در پی آن هستند.

اگر عده ای بگویند که آزادی بیان یعنی همین! باید در پاسخ آنها بگوییم: آزادی بیان در رسانه ها و اطلاع رسانی آزاد مشروط بر حفظ منافع ملی و سیاستهای رسمی حکومت است. در واقع از آنجایی که رسانه ها می توانند با تبلیغات و اغوای افکار عمومی، سیاست های رسمی نظام ها و دولت ها را به ویژه در زمینه سیاست خارجی، به کرسی بنشانند؛ باید همسو و همفکر با حکومت باشند نه در مقابل و مخالف آن.

رییس جمهور کرزی چندی قبل از رسانه ها خواسته بود تا مردم را نسبت با سال 1393 خورشیدی، خوشبین نمایند نه اینکه بنابر خواسته آمریکا باعث ایجاد تنش در بین مردم شوند. همین موضوع هراس افکنی رسانه ها سبب شده تا برخی از مردم و تجار ملی، به دلیل ترس و هراسی که پس از سال 2014 دارند شهر کابل را ترک نمایند و این نیست جز عملکرد برخی رسانه های غربی در داخل کشور ما.

ترویج فساد و بی بندباری که حاصل پخش فیلم های هندی و ترکی می باشد، نشان دادن خودسوزی زنان به عنوان راهکاری برای رهایی از مشکلات زندگی، مصروف کردن جوانان به رقص و خوانندگی، بالا بردن سطح توقعات زندگی با پخش سریالهای آنچنانی و ... از مواردی است که همه به دست رسانه ها تحت الامر غرب در افغانستان صورت می گیرد که در این مختصر مجال بحث آنها نیست.

اما باید خطاب به این اربابان رسانه گفت: یادتان نرود که در زمان طالبان تنها یک وسیله برای بازگو نمودن حقایق! و انعکاس وقایع! موجود بود به نام رادیو شریعت و دیگر رسانه ها همه تعطیل گردیده بود. پس بهتر است با یادآوری آن دوران در نحوه استفاده خود از آزادی بیان تجدید نظر نمایید و در خدمت وطن و مردم خود باشید تا در اختیار خواسته ها و تمایلات غربیها. بهتر است منافع ملی کشور خود را در قبال دالرهای چند روزه غرب نفروشید.طبقه بندی: مقالات علمی وفرهنگی،
برچسب ها: رسانه های افغانستان، تلویزیونهای افغانستان، شبکه افغانی، رسانه درافغانستان،
[ جمعه 23 اسفند 1392 ] [ 06:53 ب.ظ ] [ عبدالرزاق محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همگی باهم برای افغانستانی آباد،آزادومستقل تلاش کنیم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
این صفحه را به اشتراک بگذارید تماس با ما
شهر مجازی قرآن كریم خطاطی نستعلیق آنلاین

دانلود آهنگ جدید
Online User